„Postępując według moich wskazówek, będziesz przez resztę życia szczęśliwym niepalącym”.
Allen Carr

Zanim Allen Carr zasłynął jako guru w dziedzinie rzucania palenia, sam przez 30 lat nie rozstawał się z papierosem, a co więcej potrafił ich wypalić w ciągu dnia nawet 100! Rzucił palenie 25 lat temu, po czym dzieląc się swoimi doświadczeniami i metodą zbił fortunę. Jego książka opisująca metodę na pozbycie się nałogu (zwana Easyway), o tytule: „Łatwy sposób na rzucenie palenia” („Easy Way To Stop Smoking”) stała się światowym bestsellerem W ciągu tych lat została przetłumaczona na 20 języków i sprzedana w ponad 7 milionach egzemplarzy. Od 1983 roku powstało 70 klinik w 30 krajach, które rocznie leczyły 45 tysięcy palaczy. Allen Carr zmarł w wieku 72 lat, 22.11.2006r. na złośliwego raka płuc – wiele osób twierdzi, że przyczyniły się do tego lata spędzone na sesjach z palaczami, podczas których było gęsto od dymu tytoniowego – z palacza aktywnego stal sie palaczem biernym.

W czym tkwi fenomen metody Easyway? Przede wszystkim w statystykach jest to najbardziej popularny i najskuteczniejszy program rzucania palenia. Metoda ta nie zajmuje się uzależnieniem fizycznym, ale psychicznym. Jej istotą jest spowodowanie zmiany w nastawieniu palacza – tego w jaki sposób myśli o papierosach. Sesje mają formę seminarium – chociaż istnieją także pojedyncze vipowskie spotkania. Całość trwa ok. 6 godzin, a grupa składa się z kilku lub kilkunastu osób. Seminaria kończą się półgodzinnym ćwiczeniem relaksacyjnym, a prowadzi ją licencjonowany terapeuta metody Allena Carra. Wszyscy prowadzący to byli palacze, którzy zerwali z nałogiem właśnie dzięki metodzie Easyway. Cała metoda koncentruje się na powodach dla których ludzie palą, a nie na tych dla których powinni przestać. Takie podejście jest właściwsze, ponieważ każda paląca osoba zdaje sobie sprawę ze szkodliwości palenia i z tego, ze powinna przestać.

Sesja ma spowodować, że palacz uwolni się od złudnego przekonania, ze papieros wspiera go w trudnych chwilach, powoduje rozluźnienie i sprawia przyjemność. Ma także pokonać przeświadczenie, że rezygnując z palenia zostanie skrzywdzony i coś utraci, przezwyciężyć przekonanie, ze dokonuje niesamowitego wyrzeczenia i poświęcenia, któremu nie jest w stanie podołać. Zabiegi te mają spowodować uwolnienie się od lęku, który do tej pory nie pozwalał na to by móc przestać palić.

Tagi: , , ,